Teknik Seramikler

Çeşitli sektörlerde kullanılan teknik seramikler, yüksek saflık değerine sahiptirler. Havacılık ve uzay, savunma, medikal, elektronik ve enerji kullanım alanlarından sadece birkaçıdır. İleri teknik seramikler kullanılarak savunma sektöründe mekanik ve kimyasal korozyona direnci olan, yüksek sertliğe sahip, yüksek ısıya dayanıklı ve hafif zırh plakaları üretilmektedir.

Bor Karbür (B4C)

Dünya’daki en sert 3. malzeme olarak bilinen bor karbür, yüksek sertliğe, yüksek ergime sıcaklığına, yüksek kimyasal dirence, yüksek aşınma direncine, düşük yoğunluğa ve yarı iletken bir yapıya sahiptir. Bor karbür personel ve platform korumalarında en ileri balistik koruma çözümlerini sunmaktadır. Ayrıca nükleer reaktörlerde ve yüksek sıcaklık uygulamalarında tercih edilir. KİM Teknoloji bor karbür seramiklerini “reaction bonding” ve “hot pressing” yöntemleri ile farklı sektörlerin ihtiyaçlarına uygun olarak üretmektedir.

Silisyum Karbür (SiC)

Yüksek sertliğe, yüksek eğme mukavemetine ve düşük yoğunluğa sahip silisyum karbür ileri seramikler, bor karbürle beraber personel ve araç korunmasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ısı dayanımı ve aşınmaya dirençli bir yapıya sahip olmasından dolayı havacılık ve uzay sektörlerinde de kullanılan bir malzeme türüdür. Silisyum karbür ileri seramikler yarı iletken olarak da kullanılabilir. KİM Teknoloji silisyum karbür seramiklerini “reaction bonding” ve “sintering” yöntemleri ile farklı sektörlerin ihtiyaçlarına uygun olarak üretmektedir.

Titanyum Diborür (TiB2)

Titanyum diborür yüksek sertliğe ve mukavemete, yüksek ergime sıcaklığına, yüksek aşınma direncine, yüksek elektriksel iletkenliğine, yüksek korozyon direncine ve yüksek kırılma tokluğuna sahip, elastik modülü yüksek bir malzemedir.  Genelde daha yüksek toplam ağırlığın kabul edilebilir olduğu ve yüksek kütle verimliliğinin gerektiği kara araçlarının zırhlandırılmasında tercih edilen titanyum diborür, jet ve roket motor parça üretimi, kompozit malzeme üretimi, fiber optik kablolar ve nükleer reaktörlerde de kullanılmaktadır. Kim Teknoloji ileri teknik methodlar ile Titanyum diborür üretme kabiliyetine sahiptir.

Alümina (Al₂O₃)

Yüksek eğme mukavemetine, yüksek aşınma direnci ve sertliğe sahip alümina seramikler platform zırhlanması kullanımının yanı sıra, biyo-seramik ve diş cerrahisinde, elektrik izolatörleri, kapasitörler, dirençler, laboratuvar ekipmanları, aşınma plakaları ve rulman üretimlerinde de kullanılabilir. Kim Teknoloji ileri teknik methodlar ile Alumina seramiklerini üretme kabiliyetine sahiptir.

Silisyum Nitrür (Si3N4)

Oksitsiz seramikler grubunda bulunan silisyum nitrür, yüksek eğme mukavemeti, yüksek sıcaklık dayanımı, yüksek sertlik, düşük yoğunluk, kimyasal kararlılık gibi özelliklere sahiptir. Roket nozüllerinde, biyo malzeme olarak ortopedik uygulamalarda, kesici uç yapımında, elektronikte yalıtkan malzeme ve entegre devrelerde kimyasal bariyer olarak kullanılmaktadır. Kim Teknoloji ileri teknik methodlar ile Silisyum Nitrür seramiklerini üretme kabiliyetine sahiptir.

Zirkonyum Dioksit (ZrO2)

Bir diğer ismi zirkonya olan zirkonyum dioksit, yüksek tokluk, eğilme mukavemeti, aşınma direnci ve düşük sürtünme katsayısına sahiptir. İyi bir yalıtıma ve güçlü korozyon direncine sahip olması bir diğer öne çıkan özellikleridir. Önemli özelliklerinin başında ise ısıya karşı olan dayanıklılığı gelmektedir. Zirkonyanın ana kullanımı, diş hekimliği uygulamalarıdır. Ayrıca stabilize edilmiş zirkonya, oksijen sensörlerinde ve yakıt hücresi membranlarında kullanılır. Zirkonya, sayısız bileşende bulunan yüksek K dielektriğe sahip elektro seramik kurşun zirkonat titanatın öncüsüdür. Kim Teknoloji ileri teknik methodlar ile Zirkonyum Dioksit seramiklerini üretme kabiliyetine sahiptir.

Transparan Seramikler

Transparan seramikler düşük yoğunluğa, yüksek mukavemete ve yüksek aşınma direncine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde daha hafif ve düşük kalınlık ile yüksek tehdit seviyelerine engel olur. Transparan seramikler araç ve personel korumada, gece görüş kameralarında, roket başlığı ve uydu iletişim sistemlerinde kullanılır. Kim Teknoloji transparan seramik üretimine yönelik ileri teknik metotlar geliştirmektedir.

HTCC ve LTCC

HTCC ve LTCC uygulamalarımız; kablosuz ve radar endüstrilerinde yüksek frekanslı RF ve mikrodalga uygulamaları için tercih edilen teknolojidir. Pasif bileşenler HTCC ve LTCC bant katmanları arasına gömülerek ara bağlantıların uzunluğunu en aza indirir, entegrasyonu ve sağlamlığı iyileştirir ve devre geometrisini daha da azaltır. Bu yetenek, müşterilerimizin yüksek güvenilirlik gereksinimleri tarafından talep edilen tutarlı kalite seviyelerini korumak için tam otomatik üretim tesislerine yapılan sürekli önemli yatırımlarla desteklenmektedir. Ortak ateşleme tekniği kullanılarak üretilen alt tabakalar, standart alümina alt tabakalarla aynı yöntemler kullanılarak işlenmektedir.

Piezo Seramikler

KİM Teknoloji, piezo elektrik alanındaki malzeme bilgisi ile savunma, otomotiv, medikal, telekomünikasyon, elektronik ve enerji sektörlerine hizmet sağlamaktadır.

Uzman mühendislerimizin sektöre sağladığı başlıca ürün grupları arasında seramik kapasitörler, dirençler, kondansatörler, elektrostriktif aktüatörler, elektromekanik ve ultrasonik dönüştürücüler, kızılötesi algılayıcılar ve sensör uygulamaları yer almaktadır.

tr_TRTürkçe